ALTUS

realizacja 2015 r.

powierzchnia- 70m2

lokalizacja – Gdynia

zdjęcia – Fotomohito

Architekt tego gdyńskiego, niespełna 70 metrowego, mieszkania stanął przed nie lada wyzwaniem. Klientom zależało na tym, aby stworzyć wnętrze w ciemnej kolorystyce, które byłoby jednocześnie ciepłe i przytulne. Realizacja ta zdecydowanie zaprzecza teorii, że wnętrza w takiej tonacji są przygnębiające. Zastosowane połączenie bursztynowego, teakowego forniru, czerni oraz najciemniejszych odcieni szarości tworzy niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i relaksu.

Od wejścia dostrzegamy minimalistyczne płaszczyzny grafitowego lustra (jest zdecydowanie bardziej subtelne niż typowe srebrne lustra) i forniru, za którym kryje się pomieszczenie gospodarcze z pralką, suszarką, mini garderobą i wszystkimi rzeczami, które są niezbędne a mogą zaburzyć harmonię tej przestrzeni. Druga strona zabudowy to regał z kolekcją książek i płyt DVD.

Aranżacja salonu była stosunkowo prosta- strefa relaksu to kanapa zaprojektowana i wykonana na miarę w jednym w trójmiejskich zakładów tapicerskich. Obok stoi stół jadany, który jest oryginalnym przedwojennym stołem z domu rodzinnego gospodyni- do niego zostały dobrane i odrestaurowane krzesła, swoją formą przywodzące najświetniejsze wzory okresu Mid century.

Telewizor został tak zaaranżowany aby nie stanowił centralnego punktu w mieszkaniu (choć tak w rzeczywistości tak jest) – ginie w czarnej bryle wyspy, która w czasie spotkań towarzyskich zamienia się w barek.

Warto zwrócić uwagę na projekt kuchni- jej abstrakcyjna forma sprawia, że jest raczej kuchennym kredensem, który wraz z wyspą i bryłą okapu konsekwentnie buduje modernistyczną kompozycję.

Piękna czarna sypialnia to naturalna kontynuacja palety z reszty mieszkania. Szara tapicerka w zagłówku to ciepły miękki filc dodatkowo ,pocięty’ pasami forniru i miedzi przez co matowa płaszczyzna zyskuje ciekawe refleksy. Aby ułatwić czytanie w łóżku dodano boczne kinkiety Stick Wall z firmy Labra Lightning. Wyjątkowym elementem tego wnętrza jest ogromna grafika pulsującego modernistycznego miasta- Gdyni. Została ona zaplanowana przez właścicieli mieszkania i wykonana na zamówienie. Całość aranżacji sypialni urozmaicają ciekawe detale – ręcznie wykonany zegar Atomo hiszpańskiej marki Nomo Design z gdyńskiego Living Story, piękne poduszki i koc z NAP Gdynia i Zara Home.

Zdecydowanie najmocniejszym akcentem tego mieszkania jest łazienka- jest cała czarna łącznie z sufitem. Stanowi przedłużenie sypialni, z której również można do niej wejść. Czarna bryła mieszcząca umywalkę jest jednocześnie pojemną szafką na ręczniki i kosmetyki.

W tak minimalistycznym wnętrzu nie potrzeba wielu dekoracji- ciemne ściany zdobi plakat Ryszarda Kaji, fotograficzne pejzaże Kaszub, czarne maski (rodzinna pamiątka) i czarny osprzęt włoskiej firmy Ave.