PUCK

powierzchnia: 47 m2

lokalizacja: Puck

zdjęcia – kroniki studio

Do pracowni zgłosili się właścicieli galerii sztuki z Luksemburga.

Marzeniem klientki – Polki z pochodzenia było mieszkanie nad polskim morzem, w którym – wraz z rodziną – mogłaby odpocząć od codziennych obowiązków.

Inwestorzy dobrze znali portfolio pracowni, do której zwrócili się z prośbą o zaprojektowanie apartamentu, dając nam dużo swobody twórczej.

Oczekiwaniem klientów było spełnienie dwóch na pozór sprzecznych założeń – stworzenie unikatowej, wyrazistej przestrzeni, która jednocześnie nie będzie konkurencyjna wobec eksponowanych we wnętrzu dzieł sztuki.

Głównym wyzwaniem było jednak zaaranżowanie układu funkcjonalnego 45m mieszkania o nieregularnym obrysie trapezu. Zależało nam, żeby możliwie efektywnie wykorzystać przestrzeń. Punktem wyjścia do opracowania aranżacji była dla nas najbardziej eksponowana ściana w strefie dziennej, załamana pod rozwartym kątem. Krzywizna zainspirowała nas do zaprojektowania i zlecenia wykonania na zamówienie sofy, której kształt podążał za nieregularnym obrysem pomieszczenia.

Naprzeciwko sofy powstała ażurowa, fornirowana zabudowa z wkomponowanym telewizorem. Zbudowany na planie trójkąta mebel mieści pojemny regał oraz zamykaną frontami szafkę na sprzęty. Centralnym punktem strefy wypoczynkowej jest stolik kawowy Boomering marki Etnicraft. Organiczny kształt stolika oraz nieregularny układ wykonanych na zamówienie żyrandoli z barwionego szkła, kontrastują z dynamicznymi, geometrycznymi formami pozostałych mebli, nadając wnętrzu nie oczywisty charakter.

Duszę tego miejsca tworzy wielkoformatowy obraz o nasyconych barwach luksemburskiego artysty Jo Malano, kolekcja wazonów mid-century z ryflowanego szkła oraz oryginalny fotel Eugena Schmidta, zakupiony przez właścicieli w komisie.

Płócienne zasłony o grubym splocie na co dzień są rozsunięte i otwierają salon na taras, który w sezonie pełni funkcję przedłużenia salonu. Przy oknie balkonowym zawisnął, grzejnik Terma Ribbon – współczesna odpowiedź na modele stosowane dawniej powszechnie w budownictwie przemysłowym.

Charakterystycznym motywem we wnętrzu są szklane przesuwne drzwi, prowadzące do sypialni i łazienki. Drzwi zrealizowane wg naszego projektu w studio Barańska Design – wykonane ze szkła ornamentowego, w czarnych profilach – dają wrażenie przestrzenności i lekkości. Mimo swojego industrialnego charakteru, klientom ta kompozycja ze szkła o różnych fakturach przywodzi na myśl wielkoformatowe, świetliste reliefy, swobodnie zawieszone na ścianie.

Geometryczne podziały i graficzne akcenty okuć drzwi zostały konsekwentnie powtórzone w wykonanej na zamówienie zabudowie meblowej kuchni. Z pozoru monotonna, wielkogabarytowa, fornirowana bryła, mieszcząca lodówkę i mini spiżarnię, została wzbogacona o czarny, linearny detal. Kontrastowe okucia wieńczą też bryłę kuchennej wyspy, połączonej z prostym, minimalistycznym stołem.

Niewielka przestrzeń strefy kuchennej wizualnie zyskała na metrażu dzięki zastosowaniu okładziny ściennej z wielkoformatowego lustra, które multiplikując odbijające się w nim meble tworzy iluzję przestrzeni.

Oryginalny charakter strefy jadalnianej budują vintage krzesła z metaloplastyki oraz nieregularnie zawieszone lampy Atelier Areti.

Blisko wejścia znajduje się minimalistyczna w formie łazienka. Imitujące beton płytki zastosowane na podłodze i ścianach harmonizują z kolorystyką dominującą w całym mieszkaniu. Uwagę zwraca wykonane na zamówienie lustro o modrianowskich podziałach. Geometryczna mozaika z lustra i barwionego szkła w stalowych profilach nawiązuje do projektowanych, szklanych drzwi. Całości dopełnia zaplanowana w osi wejścia wielkoformatowa reprodukcja plakatu Vitry oraz ceramiczne plafony marki Zangra.

W sypialni w odróżnieniu od innych pomieszczeń na podłodze zaplanowałyśmy deskę. Zależało nam aby w strefie prywatnej gospodarzy stworzyć ciepłą, przytulną przestrzeń, dlatego na ścianach dodatkowo pojawiły się dębowe okładziny. Wąska nisza z wezgłowiem została utrzymana w minimalistycznej bieli, tworząc neutralne tło dla dominującego we wnętrzu obrazu czeskie artystki Ivy Mrazkovej. Naprzeciwko łóżka zaprojektowałyśmy szafę, której szklane fronty nawiązują do charakterystycznych, przesuwnych drzwi. Za frontami mebla zastosowałyśmy oświetlenie LED, dzięki któremu po zmroku front zabudowy daje nastrojowe, przytłumione światło.

Materiały zastosowane we wnętrzu w subtelny sposób nawiązują do nadmorskiego krajobrazu. Ściany we wszystkich pomieszczeniach pokrywa strukturalny stiuk cementowy Matteo Brioni. Faktura ścian oraz płytek podłogowych przywodzą na myśl piasek z plaży. Naturalna baza w odcieniach szarości i taupe dopełniona zabudowami meblowymi wykonanymi z dębowego forniru tworzą atmosferę wyciszenia i relaksu, stanowiąc jednocześnie uniwersalne tło dla nasyconych kolorystycznie obrazów eksponowanych w apartamencie.