SHIRAZ PARK

realizacja 2017 r.

powierzchnia- 127m2

lokalizacja – Gdynia

zdjęcia – Fotomohito

Zdarzają się projekty, których tworzenie zdecydowanie można nazwać przygodą. Zdarzają się też inwestorzy, których niepohamowana fantazja i odwaga przyćmiewa najbardziej szalonego architekta.

Praca z naszymi inwestorami rozpoczęła się od projektu domu, który w połowie został wstrzymany… Okazało się, że wyczekanym domem dla czteroosobowej rodziny będzie jednak apartament, który miałyśmy stworzyć z połączenia dwóch mniejszych mieszkań.

Szczęśliwie jego duży metraż zdołał pomieścić wszystkie obrazy i rzeźby (kolekcja wciąż się rozrasta) i zaspokoić wielki apetyt inwestorów na oryginalny, bezkompromisowy design.

Styl mieszkania wymyka się sztywnym ramom definicji, w efekcie powstał nowoczesny apartament, w którym delikatne, naturalne kolory łączą się z mocnymi, ciemnymi akcentami i wyrazistymi dodatkami oraz dziełami sztuki.

Mieszkamy i pracujemy na morzem więc industrialne, stoczniowe, klimaty są dla nas naturalnym otoczeniem. To one często inspirują do przenoszenia ,nie domowych’ materiałów jak np skorodowana blacha do wnętrz. Z tego właśnie materiału została wykonana wyspa stanowiąca centralny element w strefie dzienne. Olbrzymia forma ,wyrastająca’ z betonowej wylewki sama w sobie jest jak rzeźba, ale mieści też blat kuchenny, telewizor a dalej stół jadalniany. Jej blat został wykonany z wyjątkowego kamienia- lawy, reszta zabudowy stanowi prosta bryła bez uchwytów wykonana z acrylu.

Uwagę przykuwa też geometryczna forma na suficie- to instalacja wykonana z barissolu- zamienia to wnętrze nie do poznania, ma możliwość podświetlania w wieloraki sposób- również RGBW.

Część livingroomu wygląda jak mała galeria. Nad czarna kanapą znajdują się fotografie stoczni Gdańskiej zaprzyjaźnionego artysty Michała Szlagi a czarny kubik (mieszczący łazienkę) stał się miejscem ekspozycji fluorescencyjnych obrazów Jacka Kornackiego- profesora gdańskiej ASP. W tej części zaprojektowano specjalne oświetlenie na ultrafiolet (sprowadzone z UK) aby z obrazów wydobyć ich jaskrawy koloryt. Obok sofy znajdziemy unikatową metalową lampę wykonaną przez dr Macieja Śmietańskiego. Stolik z trzema różnymi blatami ze sklepu Living Story swoją nowoczesną formą świetnie wpasowuje się w klimat wnętrza.

Łazienka, która znajduje się przy kuchni kontynuuje kolorystykę z części dziennej. Dominuje szarość, czerń, ekscentrycznym elementem jest pomarańczowa miska wc zamontowana na meblu z blachy.

Ściana z porozbiórkowej cegły (przywiezionej z Kaszub) dosłownie i w przenośni odgradza ,,murem” strefę dzienną od strefy prywatnej. W pierwszej znajduje się wspomniana kuchnia z jadalnią i salonem oraz łazienka, w drugiej dwie sypialnie dzieci, pomieszczenie gospodarcze oraz duża sypialnia z łazienką oraz garderobą dla gospodarzy.

Część dla gospodarzy została zaprojektowana jako osobna, odseparowana od reszty mieszkania strefa . Tutaj można było sobie pozwolić na zdecydowanie więcej niż w konwencjonalnym apartamencie. Łazienka jest przestrzenią odciętą od reszty jedynie szklaną ścianą. Centralne miejsce zajmuje miedziana wanna ( specjalnie wykonaną i sprowadzoną z Indonezji) wisi olbrzymie zdjęcie Michała Szlagi. Oświetlenie nad wanna to przepiękne lampy Capsula z firmy Brokis.
W sypialni jako oświetlenie sufitowe zaprojektowane zostały zlicowane cieniutkie profile LED powtarzające geometrię szklanej ściany, dopełniają je mini reflektorki z polskiej firmy Labra – oświetlają ogromny obraz Przemysława Łopacińskiego. Ponieważ jego wielkość uniemożliwiała dodanie przy łóżku zagłówka, jest ono wyposażone w pilota i zagłówek podnosi się sam…

W głębi sypialni znajduje się pojemna garderoba i zarazem piękna ekspozycja bardzo oryginalnych butów gospodyni.

W obu pokojach dzieci zostały zrealizowane marzenia o łóżku na antresoli. Wysokość pomieszczenia pozwoliła na podniesienia miejsca do spania i oddanie trochę przestrzeni na zabawę na ziemi a w drugim pokoju na szafę. W pokojach zaprojektowano wygodne miejsca do czytania- energetyczne kolory tapicerki zapraszają do wygodnej lektury. Wnętrza dopełniają ciekawe tapety i naklejki- wybrane zgodnie z życzeniem i charakterem mieszańców.