RIWIERA ORŁOWSKA

realizacja 2018 r.

powierzchnia- 170m2

lokalizacja – Gdynia

zdjęcia – Fotomohito

Do pracowni zgłosił się inwestor z Dolnego Śląska. Marzeniem jego rodziny był apartament nad polskim morzem, gdzie mogliby odpoczywać z dala od codziennych obowiązków. Klient jest człowiekiem częściowo związanym z branżą wnętrzarską, dlatego często wyjeżdża na targi do Paryża czy Mediolanu, by na bieżąco śledzić najnowsze trendy. Jako właściciel kilku nieruchomości, miał już okazję uczestniczyć w procesie ich aranżacji. Tym razem oczekiwał projektu na wskroś wyjątkowego.

Inwestor jako osoba zorientowana w branży wykazał się dużą wiedzą, otwartością i odwagą. Nudziły go znane materiały i rozwiązania. Marzył o wnętrzach unikatowych, ekskluzywnych i stworzonych na miarę. Chciał jednocześnie uniknąć odwołań do bieżących trendów, które zdradzałyby czas powstania projektu. Przestrzeń miała być przytulna, przyjazna i ponadczasowa. Wnętrza nie mogły się zestarzeć wraz z przemijającą modą na określone kolory, materiały czy rozwiązania.

Nasza pracowania uwielbia wyzwania! Od razu wiedziałyśmy, że większość wyposażenia gdyńskiego apartamentu powstanie na zamówienie. Tworzenie unikatowych przedmiotów i wnętrz to nasza pasja. Wnętrza dwukondygnacyjnego apartamentu miały być całkowicie nietypowe, wręcz niemożliwe do skopiowania. Gdzie w takiej sytuacji szukać pomysłów i inspiracji? Prace zaczęłyśmy od obejrzenia przestrzeni, która – jak się okazało – wymagała wielu zmian w układzie funkcjonalnym. Przeróbki dotyczyły również instalacji, w tym systemu ogrzewania.
Zaczęłyśmy od skucia wylewek, wymiany okien i wyburzenia większości ścian. Tym samym tchnęłyśmy w nowo powstałą, otwartą przestrzeń mnóstwo świeżego oddechu.– Kiedy weszłyśmy na piętro, ujrzałyśmy w suficie nietypowe okrągłe świetliki, które z jednej strony skojarzyły się nam z księżycem w pełni, z drugiej zaś przywiodły na myśl estetykę postmodernizmu. Te obłe kształty stały się niespodziewanie punktem wyjścia do naszego projektu. Jednym z jego pierwszych elementów była złota wyspa kuchenna, umieszczona na planie półkoła.

Życzeniem inwestora było użycie w aranżacji złotych akcentów. Wykończona mosiężną blachą wyspa z giętej płyty meblowej świetnie wpisała się w te witała mieszańców od razu po wejściu.
Złoto nadaje wnętrzom luksusowy szlif, pod warunkiem jednak, że jest umiejętnie dozowane. Starałyśmy się ostrożnie nim operować, by uniknąć efektu przesytu. Połyskujące, złote elementy wplotłyśmy w zaprojektowaną przez nas geometryczną posadzkę w holu i gościnnej łazience .
Wszystkie kawałki zostały wycięte waterjetem z wielkoformatowej płyty o rysunku bianco carrara. Do tego dodałyśmy mosiężne trójkąty i listwy. Aby ułatwić wykonawcom ułożenie mozaiki, każdą część oznaczyłyśmy numerem. Na szczęście wszystko się udało i ,puzzle’ zostały ułożone poprawnie.
Jedną z rzeczy, którą klient nas zaskoczył były zdjęcia obrazów, które chciał umieścić w apartamencie. W przykuwających uwagę portretach da się zauważyć fascynację afrykańskim kontynentem.

Jedną z pasji inwestorów są podróże. Klienci zwiedzili niemal cały świat, a Afrykę darzą szczególnym sentymentem. Stąd taki wybór dzieł sztuki. Ich klimat i kolorystyka od razu przypadły nam do gustu i stały się integralną częścią apartamentu.

Obrazy zapoczątkowały etniczne akcenty, których znajdziemy w apartamencie znacznie więcej. Portret kobiety został umieszczony na ścianie w wykuszu, gdzie pierwotnie znajdowało się okno. Widok na ścianę sąsiedniego budynku zadecydował o jego likwidacji a ścianę została ozdobiona fornirowaną okładziną. Lustrzanym odbiciem jej wzoru jest dywan wybrany wspólnie z inwestorem podczas targów w Paryżu. Oprócz dywanu udało się tam wypatrzeć również stół jadalniany i komplet tapicerowanych krzeseł z oferty Miss Carat oraz oryginalne stoliki kawowe z blatami z barwionego szkła lub naturalnej skóry. Wszystkie elementy wystroju świetnie prezentują się na tle ekskluzywnej, dębowej podłogi marki Chapel Parket. Jeśli chodzi o wybór podłogi to zdecydowałyśmy się na ciemny odcień Karoo, przygotowany na specjalne zamówienie.
Wnętrza utrzymane są w ciepłych tonacjach kolorów ziemi. Jest tu sporo kolorystycznych nawiązań do zieleni widocznej za oknami oraz nadmorskiego krajobrazu. Błękit i szarość przywodzą na myśl spokojną taflę wody lub wzburzone wiatrem fale. Z kolei beże, pomarańcze i rudości to nawiązanie do miękkiego piasku, cudownych zachodów słońca i bursztynu znalezionego na plaży.
Jesteśmy szczególnie dumne ze szklanej kaskady, która delikatnie spływa z podświetlonej konstrukcji z barissolu. Ta zjawiskowa lampa to autorski projekt naszej pracowni. Wykonałyśmy ją przy pomocy artystów ze Studio Barańska Design, którego specjalnością jest szkło techniczne w artystycznym wydaniu. Na nasze zamówienie powstały tam szklane elementy o kształcie meduzy w białym, szarym i bursztynowym odcieniu.

Na piętrze również czuć nadmorski klimat. Wszystko za sprawą piaskowej kolorystyki, w jakiej utrzymano tapety. Eleganckie okładziny ścienne pochodzą z oferty marki Vesstige. Zastosowano je również na parterze, gdzie ich subtelna struktura przypomina lnianą tkaninę. W korytarzu na piętrze wykończenie tapety przywodzi na myśl plecione koszyki, widziane latem na plażach. Płaszczyznę ściany przecinają mosiężne listwy i ledwie widoczne, eleganckie drzwi o pełnej wysokości, z ukrytymi ościeżnicami. Okrągłe lampy, sygnowane marką Tom Dixon i świetliki w suficie sprawiają, że i tu można w pewien sposób doświadczać pełni księżyca oraz pięknych wschodów i zachodów słońca. Koliste motywy i nadmorska paleta kolorystyczna towarzyszą również strefie master, na którą składa się wspaniała sypialnia wyposażona w łóżko Miss Carat, garderobę, kącik z biokominkiem i salon kąpielowy.
Gospodarze nie chcieli umieszczać lampy bezpośrednio nad łóżkiem, stąd oprócz użycia kinkietów, pomyślałyśmy o innym rozwiązaniu. Na suficie pojawił się delikatnie podświetlony okrąg z barissolu, ozdobiony srebrzystym stiukiem, który nawiązuje swą formą do świetlików
Odcień stiuku dobrałyśmy do koloru tapety, będącej nawiązaniem do morskiej palety barw i zieleni, wkradającej się do pomieszczeń przez obszerne przeszklenia. Nieodłączną częścią sypialni jest elegancka strefa prysznicowa i część z umywalką ustawioną na wytwornej konsoli. Lustro umieszczone zostało na tle podświetlanego onyksu, który mieni się, niczym bursztyn w promieniach słońca. Gospodarze mają możliwość ukrycia całej strefy kąpielowej za praktyczną kotarą, z czego korzystają w razie potrzeby.
Na piętrze znajdują się jeszcze dwie sypialnie dzieci oraz dodatkowa łazienka z oryginalną tapetą marki Wall&Deco. Inwestor chciał wypróbować inne rozwiązanie niż płytki, dlatego od razu przystał na pomysł ozdobienia przestrzeni za pomocą wyrazistego wzoru. Okładzinę wykonano w systemie wet, który pozwala na jej stosowanie nawet przy ścianie prysznicowej bez obaw o niszczące działanie wody. Wzór, podobnie jak inne elementy wyposażenia gdyńskiego apartamentu, nawiązuje do bliskości morza, o której marzyli inwestorzy. Jest też jednym z wielu elementów aranżacji, którymi udało się zaskoczyć gospodarzy.

Rozwiązania szyte na miarę i oryginalne, aranżacyjne pomysły, będące nawiązaniem do wspaniałego otoczenia. Do tego nieograniczona wyobraźnia i konsekwencja. Oto kilka naszych sposobów by mile zaskoczyć klienta i otworzyć mu drzwi do spełnionych marzeń.